Αποτελέσματα δημοτικών εκλογών του 2014

Αποτελέσματα δημοτικών εκλογών του 2014

Οι Δημοτικές και Περιφερειακές εκλογές του 2014, διεξήχθησαν την Κυριακή 18 Μαΐου 2014 και οι επαναληπτικές εκλογές έγιναν την Κυριακή 25 Μαΐου 2014. Η θητεία των εκλεγμένων μελών θα είναι από την 1η Σεπτεμβρίου 2014 μέχρι την 31η Αυγούστου 2019. Η Ελληνική Τοπική Αυτοδιοίκηση περιλαμβάνει 13 περιφέρειες και 325 δήμους. Σε 3 δήμους έγιναν επαναληπτικές εκλογές στις 30 Νοεμβρίου, έπειτα από απόφαση των Διοικητικών Πρωτοδικείων Αθηνών και Πειραιώς.

Στις εκλογές κατήλθαν συνολικά 104 υποψήφιοι (εκ των οποίων και 17 γυναίκες) για το αξίωμα του Περιφερειάρχη, 484 Αντιπεριφερειάρχες και 7.555 υποψήφιοι περιφερειακοί σύμβουλοι.

Στις δημοτικές εκλογές, που έγιναν σε δύο γύρους, εξελέγησαν δήμαρχοι από τον πρώτο γύρο σε περισσότερους από 100 δήμους της χώρας. Στους μεγάλους δήμους έγιναν επανεκλογές. Έτσι, ο Γιώργος Καμίνης επανεκλέχθηκε στην Αθήνα και ο Γιάννης Μπουτάρης στη Θεσσαλονίκη, ενώ στον Πειραιά επικράτησε ο Γιάννης Μώραλης και στην Ξάνθη ο Χαράλαμπος Δημαρχόπουλος.

Η συμμετοχή σε αυτές τις αυτοδιοικητικές εκλογές δεν ήταν υψηλή σε αρκετά μέρη της χώρας. Στο Βελβεντό η αποχή του πρώτου γύρου ήταν της τάξεως του 72%.

Στη Θεσσαλονίκη ταυτόχρονα με τον πρώτο γύρο των εκλογών, διεξήχθη και δημοψήφισμα για το νερό, στο οποίο οι ψηφοφόροι τάχθηκαν κατά της ιδιωτικοποίησης της ΕΥΑΘ, σε ποσοστό 98%.

Δήμοι

Στους δήμους μεγάλων πόλεων, κέρδισαν οι κεντροαριστεροί υποψήφιοι, χωρίς κομματική στήριξη, ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ κέρδισε στο Δήμο Κέρκυρας και το ΚΚΕ το Δήμο Πατρέων.

Δήμαρχοι πρωτευουσών 1ου γύρου

Από τον πρώτο γύρο εξελέγησαν δήμαρχοι στην Αλεξανδρούπολη (Ευάγγελος Λαμπάκης), στην Κομοτηνή (Γεώργιος Πετρίδης), Γρεβενά (Γεώργιος Δασταμάνης), Κατερίνη (Σάββας Χιονίδης), Καρπενήσι (Νικόλαος Σουλιώτης), Πολύγυρο (Αστέριος Ζωγράφος), Ναύπλιο (Δημήτριος Κωστούρος) και Καλαμάτα (Παναγιώτης Νίκας).

Δήμαρχοι πρωτευουσών 2ου γύρου

Δήμαρχος Καβάλας εξελέγη η γιατρός Δήμητρα Τσανάκα, η οποία έγινε η πρώτη γυναίκα στο αξίωμα αυτό στην ιστορία της πόλης, ενώ στην Ξάνθη Δήμαρχος εξελέγη ο Χαράλαμπος Δημαρχόπουλος.  Στη Δράμα εξελέγη ο Χριστόδουλος Μαμσάκος, επικρατώντας του απερχόμενου Κυριάκου Χαρακίδη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα σε όλους τους Δήμους μπορείτε να δείτε  ΕΔΩ. 

 

Δήμος Δήμαρχος Στήριξη Ποσοστό
Αβδήρων Γεώργιος Τσιτιρίδης 60,96%
Αγαθονησίου Ευάγγελος Κόττορος 58,20%
Αγιάς Αντώνιος Γκουντάρας 53,14%
Αγίας Βαρβάρας Γεώργιος Καπλάνης 53,23%
Αγίας Παρασκευής Ιωάννης Σταθόπουλος  ΣΥΡΙΖΑ 50,82%
Αγίου Βασιλείου Ιωάννης Ταταράκης 56,38%
Αγίου Δημητρίου Μαρία Ανδρούτσου 57,29%
Αγίου Ευστρατίου Μαρία Κακαλή 58,70%
Αγίου Νικολάου Αντώνιος Ζερβός 54,00%
Αγίων Αναργύρων – Καματερού Νικόλαος Σαράντης 50,45%
Αγκιστρίου Ιωάννης Αθανασίου 58,86%
Αγράφων Θεόδωρος Μπάμπαλης 100,00%
Αγρινίου Γεώργιος Παπαναστασίου ΝΔ (χωρίς καμία στήριξη/χρίσμα) 66,87%
Αθηναίων Γεώργιος Καμίνης 51,42%
Αιγάλεω Δημήτρης Μπίρμπας 60,03%
Αιγιαλείας Αθανάσιος Παναγόπουλος 55,96%
Αίγινας Δημήτριος Μούρτζης 50,34%
Ακτίου-Βόνιτσας Γεώργιος Αποστολάκης 52,01%
Αλεξάνδρειας Παναγιώτης Γκυρίνης 56,18%
Αλεξανδρούπολης Ευάγγελος Λαμπάκης Ανεξ./ΝΔ 55,33%
Αλιάρτου – Θεσπιέων Γεώργιος Ντασιώτης 78,74%
Αλίμου Ανδρέας Κονδύλης Ανεξ./Δράση 57,78%
Αλμυρού Δημήτριος Εσερίδης 55,27%
Αλμωπίας Δημήτριος Μπίνος 52,10%
Αλοννήσου Πέτρος Βαφίνης 56,32%
Αμαρίου Παντελεήμων Μουρτζανός 52,77%
Αμαρουσίου Γεώργιος Πατούλης Ανεξ./ΝΔ 57,89%
Αμοργού Νικόλαος Φωστιέρης 51,29%
Αμπελοκήπων-Μενεμένης Λάζαρος Κυρίζογλου 53,18%
Αμυνταίου Κωνσταντίνος Θεοδωρίδης 52,39%
Αμφίκλειας-Ελάτειας Γεώργιος Γώγος 54,14%
Αμφιλοχίας Απόστολος Κοιμήσης 50,78%
Αμφίπολης Κωνσταντίνος Μελίτος 51,12%
Ανατολικής Μάνης Πέτρος Ανδρεάκος 93,21%
Ανάφης Ιάκωβος Ρούσσος 59,89%
Ανδραβίδας – Κυλλήνης Ναμπίλ-Ιωσήφ Μοράντ 52,23%
Ανδρίτσαινας – Κρεστένων Διονύσιος Μπαλιούκος 53,61%
Άνδρου Θεοδόσιος Σουσούδης 59,88%
Αντιπάρου Αναστάσιος Φαρούπος 54,51%
Ανωγείων Εμμανουήλ Καλλέργης 50,02%
Αποκορώνου Χαράλαμπος Κουκιανάκης 51,85%
Αργιθέας Λάμπρος Τσιβόλας 60,37%
Άργους – Μυκηνών Δημήτριος Καμπόσος 61,06%
Αριστοτέλη Ιωάννης Μίχος 51,13%
Αρριανών Ριτβάν Αμέτ 54,96%
Αρταίων Χρήστος Τσιρογιάννης Ανεξ./ΝΔ 57,21%
Αρχαίας Ολυμπίας Ευθύμιος Κοτζάς 53,07%
Αρχανών – Αστερουσίων Εμμανουήλ Κοκοσαλής 50,59%
Ασπροπύργου Νικόλαος Μελετίου 50,68%
Αστυπάλαιας Πανορμίτης Κονταράτος 54,64%
Αχαρνών Ιωάννης Κασσαβός Ανεξ./Οικολόγοι 54,05%
Βάρης – Βούλας – Βουλιαγμένης Γρηγόριος Κωνσταντέλλος 50,03%
Βέλου-Βόχας Αννίβας Παπακυριάκος 50,76%
Βέροιας Κωνσταντίνος Βοργιαζίδης 54,10%
Βιάννου Παύλος Μπαριτάκης 61,51%
Βισαλτίας Αγνή Δουβίτσα 52,37%
Βοΐου Δημήτριος Λαμπρόπουλος 56,36%
Βόλβης Διαμαντής Λιάμας 52,94%
Βόλου Αχιλλέας Μπέος 53,13%
Βόρειας Κυνουρίας Παναγιώτης Μαντάς 52,87%
Βορείων Τζουμέρκων Ιωάννης Σεντελές 87,70%
Βριλησσίων Ξενοφών Μανιατογιάννης 51,49%
Βύρωνος Γρηγόριος Κατωπόδης ΣΥΡΙΖΑ 59,87%
Γαλατσίου Γεώργιος Μαρκόπουλος 56,84%
Γαύδου Ευαγγελία Καλλίνικου 51,82%
Γεωργίου Καραϊσκάκη Περικλής Μίγδος 58,21%
Γλυφάδας Γεώργιος Παπανικολάου Ανεξ/ΝΔ 62,93%
Γόρτυνας Νικόλαος Σχοιναράκης 50,15%
Γορτυνίας Ιωάννης Γιαννόπουλος 55,48%
Γρεβενών Γεώργιος Δασταμάνης 50,45%
Δάφνης – Υμηττού Μιχαήλ Σταυριανουδάκης Ανεξ./ΝΔ 50,68%
Δέλτα Ευθύμιος Φωτόπουλος 54,90%
Δελφών Αθανάσιος Παναγιωτόπουλος 56,52%
Δεσκάτης Δημήτριος Καραστέργιος 53,03%
Διδυμοτείχου Παρασκευάς Πατσουρίδης 54,51%
Διονύσου Διονύσιος Ζαμάνης 51,94%
Δίου-Ολύμπου Κωνσταντίνος Ι. Δημόπουλος 52,34%
Διρφύων-Μεσσαπίων Γεώργιος Ψαθάς 56,73%
Διστόμου-Αράχοβας-Αντίκυρας Γιάννης Γεωργάκος 54,37%
Δομοκού Δημήτριος Τζιαχρήστας 50,73%
Δοξάτου Δημήτριος Δαλακάκης 54,56%
Δράμας Χριστόδουλος Μαμσάκος ΝΔ (χωρίς καμία στήριξη/χρίσμα) 50,81%
Δυτικής Αχαΐας Χρήστος Νικολάου 50,14%
Δυτικής Μάνης Ιωάννης Μαραμπέας 53,23%
Δωδώνης Χρήστος Ντακαλέτσης 51,68%
Δωρίδος Γεώργιος Καπεντζώνης 51,32%
Έδεσσας Δημήτριος Γιάννου Ανεξ./ΝΔ 60,02%
Ελασσόνας Νικόλαος Ευαγγέλου 51,06%
Ελαφονήσου Χαράλαμπος Λιάρος 51,76%
Ελευσίνας Γεώργιος Τσουκαλάς 64,06%
Ελληνικού-Αργυρούπολης Γιάννης Κωνσταντάτος 53,50%
Εμμανουήλ Παππά Δημήτριος Νότας 50,32%
Εορδαίας Σάββας Ζαμανίδης 57,35%
Επιδαύρου Κωνσταντίνος Γκάτζιος 57,34%
Ερέτριας Αμφιτρίτη Αλημπατέ 50,92%
Ερμιονίδας Δημήτριος Σφυρής 50,35%
Ερυμάνθου Θάνος Καρπής 58,50%
Ευρώτα Ιωάννης Γρυπιώτης 55,36%
Ζαγοράς-Μουρεσίου Παναγιώτης Κουτσάφτης 55,71%
Ζαγορίου Βασίλειος Σπύρου 52,83%
Ζακύνθου Παύλος Κολοκοτσάς ΝΔ/Ανεξ. 55,90%
Ζαχάρως Πανταζής Χρονόπουλος 50,47%
Ζηρού Νικόλαος Καλαντζής 57,46%
Ζίτσας Μιχαήλ Πλιάκος 54,17%
Ζωγράφου Σταματία Καφατσάκη-Βλάχου 59,82%
Ηγουμενίτσας Ιωάννης Λώλος Ανεξ/ΝΔ 57,07%
Ήλιδας Χρήστος Χριστοδουλόπουλος 55,51%
Ηλιούπολης Βασίλειος Βαλασόπουλος 51,09%
Ηράκλειας Κλεάνθης Κοτσαχιακίδης 55,13%
Ηρακλείου Αττικής Νικόλαος Μπάμπαλος 51,90%
Ηρακλείου Βασίλειος-Γεώργιος Λαμπρινός 59,23%
Ηρωικής Πόλης Νάουσας Νικόλαος Κουτσογιάννης 60,36%
Θάσου Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ 57,22%
Θερμαϊκού Ιωάννης Μαυρομάτης 65,35%
Θέρμης Θεόδωρος Παπαδόπουλος 66,89%
Θέρμου Σπυρίδων Κωνσταντάρας 68,25%
Θεσσαλονίκης Γιάννης Μπουτάρης 58,11%
Θηβαίων Σπυρίδων Νικολάου ΝΔ (χωρίς καμία στήριξη/χρίσμα)
Θήρας Αναστάσιος-Νικόλαος Ζώρζος 50,56%
Ιάσμου Ισμέτ Καδή 51,23%
Ιεράπετρας Θεοδόσιος Καλαντζάκης 58,56%
Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου Νικόλαος Καραπάνος ΝΔ (χωρίς καμία στήριξη/χρίσμα) 51,14%
Ιητών Μιχαήλ Πετρόπουλος 63,70%
Ιθάκης Διονύσιος Στανίτσας 51,81%
Ικαρίας Σπυρίδων Σταμούλος Λαϊκή Συσπείρωση Ικαρίας, που στηρίζεται από το ΚΚΕ, αν και δεν αναφέρεται στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Εσωτερικών. 50,84%
Ιλίου Νικόλαος Ζενέτος 61,30%
Ιστιαίας – Αιδηψού Ελένη Ευσταθίου-Σπανού 55,63%
Ιωαννιτών Θωμάς Μπέγκας Ανεξ./ΔΗΜΑΡ 57,39%
Καβάλας Δήμητρα Τσανάκα ΝΔ/Ανεξ. 57,55%
Καισαριανής Το Μάιο του 2014 εξελέγη ο Γεώργιος Κοντόσταυλος. Έπειτα από απόφαση των Διοικητικών Πρωτοδικείων Αθηνών και Πειραιώς επαναλήφθηκε η ψηφοφορία στις 30 Νοεμβρίου και νικητής των εκλογών αναδείχθηκε ο υποψήφιος του ΚΚΕ, Ηλίας Σταμέλος με 67% αποχή και με διαφορά 205 ψήφων από τον Κοντόσταυλο, υποστηριζόμενο από τον ΣΥΡΙΖΑ. 61,55%
Καλαβρύτων Γεώργιος Λαζουράς 52,99%
Καλαμάτας Παναγιώτης Νίκας ΝΔ/Ανεξ./Ανεξ. Έλλ. 54,03%
Καλαμαριάς Θεοδόσιος Μπακογλίδης 61,84%
Καλαμπάκας Χρήστος Σινάνης 53,57%
Καλλιθέας Δημήτριος Κάρναβος 60,92%
Καλυμνίων Ιωάννης Γαλούζης 51,59%
Καντάνου – Σελίνου Αντώνιος Περράκης 54,68%
Καρδίτσας Φώτιος Αλεξάκος 55,37%
Καρπάθου Ηλίας Λάμπρος 53,68%
Καρπενησίου Νικόλαος Σουλιώτης ΝΔ/Ανεξ. 60,54%
Καρύστου Ελευθέριος Ραβιόλος 51,39%
Κάσου Μαίρη Σορώτου-Τσανάκη 53,99%
Κασσάνδρας Βασίλειος Κυρίτσης 53,41%
Καστοριάς Ανέστης Αγγελής ΝΔ (χωρίς καμία στήριξη ή χρίσμα) 60,33%
Κατερίνης Σάββας Χιονίδης ΝΔ/Ανεξ. 50,50%
Κάτω Νευροκοπίου Βασίλειος Γιαννόπουλος 50,87%
Κέας Ιωάννης Ευαγγέλου 51,60%
Κεντρικών Τζουμέρκων Μαρίνος Γαρνέλης 52,47%
Κερατσινίου – Δραπετσώνας Χρήστος Βρεττάκος 62,36%
Κέρκυρας Κωνσταντίνος Νικολούζος ΣΥΡΙΖΑ 58,19%
Κεφαλλονιάς Αλέξανδρος Παρίσης Ανεξ./ΝΔ 51,59%
Κηφισιάς Γιώργος Θωμάκος Ανεξ./ΝΔ 51,57%
Κιλελέρ Αθανάσιος Νασιακόπουλος 55,03%
Κιλκίς Δημήτριος Σισμανίδης ΝΔ/Ανεξ. 50,77%
Κιμώλου Κωνσταντίνος Βεντούρης 58,02%
Κισσάμου Θεόδωρος Σταθάκης 50,91%
Κοζάνης Ελευθέριος Ιωαννίδης Οικολ.Πράσινοι με στήριξη Οικολ.Πρασ.,ΣΥΡΙΖΑ,Δράση 57,38%
Κομοτηνής Γεώργιος Πετρίδης 56,11%
Κόνιτσας Ανδρέας Παπασπύρου 58,84%
Κορδελιού-Ευόσμου Πέτρος Σούλας ΝΔ (χωρίς καμία στήριξη ή χρίσμα) 57,15%
Κορινθίων Αλέξανδρος Πνευματικός 50,08%
Κορυδαλλού Σταύρος Κασιμάτης 58,72%
Κρωπίας Δημήτριος Κιούσης 75,92%
Κυθήρων Ευστράτιος Χαρχαλάκης 57,26%
Κύθνου Σταμάτιος Γαρδέρης 51,86%
Κύμης-Αλιβερίου Αθανάσιος Μπουραντάς 51,88%
Κω Γεώργιος Κυρίτσης 66,18%
Λαγκαδά Ιωάννης Καραγιάννης 53,03%
Λαμιέων Νικόλαος Σταυρογιάννης 53,35%
Λαρισαίων Απόστολος Καλογιάννης Ανεξ/ ΣΥΡΙΖΑ, ΔΗΜΑΡ, Οικολ. Πράσινοι 54,47%
Λαυρεωτικής Δημήτριος Λουκάς 57,08%
Λεβαδέων Γιώτα Πούλου ΣΥΡΙΖΑ 56,24%
Λειψών Φώτιος Μάγγος 100,00%
Λέρου Μιχαήλ Κόλιας 51,18%
Λέσβου Σπυρίδων Γαληνός 57,27%
Λευκάδας Κώστας Δρακονταειδής ΣΥΡΙΖΑ με στήριξη ΣΥΡΙΖΑ, Οικολ.Πρασ. 54,05%
Λήμνου Δημήτριος Μαρινάκης 51,66%
Λίμνης Πλαστήρα Δημήτρης Τσιαντής 58,09%
Λοκρών Νικόλαος Λιόλιος 53,58%
Λουτρακίου-Αγίων Θεοδώρων Γεώργιος Γκιώνης 60,91%
Λυκόβρυσης-Πεύκης Αναστάσιος Μαυρίδης Ανεξ./ ΝΔ 54,30%
Μακρακώμης Ευθύμιος Παπαευθυμίου 51,20%
Μαλεβιζίου Κωνσταντίνος Μαμουλάκης 80,08%
Μάνδρας-Ειδυλλίας Γεώργιος Δρίκος (έγινε επαναλ. εκλογή στις 30 Νοεμβρίου) Ανεξ./ΝΔ 51,88%
Μαντουδίου-Λίμνης-Αγ. Άννας Χρήστος Καλυβιώτης 57,35%
Μαραθώνος Ηλίας Ψινάκης 53,55%
Μαρκόπουλου Μεσογαίας Σωτήριος Μεθενίτης 50,46%
Μαρωνείας-Σαπών Ιωάννης Σταυρίδης 67,32%
Μεγαλόπολης Διονύσιος Παπαδόπουλος 50,09%
Μεγανησίου Παύλος Δάγλας 54,60%
Μεγαρέων Γρηγόριος Σταμούλης 53,78%
Μεγίστης Παύλος Πανηγύρης 55,07%
Μεσσήνης Ευστάθιος Αναστασόπουλος 50,00%
Μεταμορφώσεως Μιλτιάδης Καρπέτας 55,10%
Μετσόβου Κωνσταντίνος Τζαφέας 52,83%
Μήλου Γεράσιμος Δαμουλάκης 56,18%
Μινώα Πεδιάδας Ζαχαρίας Καλογεράκης 52,43%
Μονεμβασιάς Ηρακλής Τριχείλης 73,86%
Μοσχάτου-Ταύρου Ανδρέας Ευθυμίου 57,68%
Μουζακίου Γεώργιος Κωτσός 55,33%
Μύκης Τζεμήλ Καπζά 58,05%
Μυκόνου Κωνσταντίνος Κουκάς 52,51%
Μυλοποτάμου Δημήτριος Κόκκινος 92,18%
Μώλου-Αγίου Κωνσταντίνου Ιωάννης Συκιώτης 58,42%
Νάξου & Μικρών Κυκλάδων Εμμανουήλ Μαργαρίτης 55,93%
Ναυπακτίας Παναγιώτης Λουκόπουλος 59,78%
Ναυπλιέων Δημήτριος Κωστούρος 52,13%
Νεάπολης-Συκεών Συμεών Δανιηλίδης 63,48%
Νέας Ζίχνης Ανδρέας Δαϊρετζής 53,80%
Νέας Ιωνίας Ηρακλής Γκότσης 56,49%
Νέας Προποντίδας Εμμανουήλ Καρράς 50,23%
Νέας Σμύρνης Σταύρος Τζουλάκης 56,49%
Νεμέας Κωνσταντίνος Καλαντζής 52,37%
Νεστόριου Πασχάλης Γκέτσιος 50,50%
Νέστου Ευάγγελος Τσομπανόπουλος 54,85%
Νίκαιας – Αγίου Ιωάννη Ρέντη Γεώργιος Ιωακειμίδης Ανεξ./ΝΔ/ΔΗΜΑΡ 62,25%
Νικόλαου Σκουφά Ευστάθιος Γιαννούλης 55,28%
Νισύρου Χριστοφής Κορωναίος 59,96%
Νότιας Κυνουρίας Χαράλαμπος Λυσίκατος 50,51%
Νοτίου Πηλίου Νικόλαος Φορτούνας 53,37%
Ξάνθης Χαράλαμπος Δημαρχόπουλος ΝΔ (χωρίς καμία στήριξη/χρίσμα) 51,56%
Ξηρομέρου Ερωτόκριτος Γαλούνης 54,50%
Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης Ηλίας Ανδρικόπουλος 55,85%
Οινουσσών Στέφανος Βογιατζής 55,26%
Οιχαλίας Αριστείδης Σταθόπουλος 53,25%
Ορεστιάδας Βασίλειος Μαυρίδης 58,38%
Ορεστίδος Παναγιώτης Κεραπτσόγλου 63,35%
Οροπεδίου Λασιθίου Ιωάννης Στεφανάκης 52,07%
Ορχομενού Λουκάς Υπερήφανος 53,48%
Παγγαίου Φίλιππος Αναστασιάδης 50,17%
Παιανίας Σπυρίδων Στάμου 56,77%
Παιονίας Χρήστος Γκουντενούδης 54,43%
Παλαιού Φαλήρου Διονύσιος Χατζηδάκης Ανεξ./ΝΔ 65,84%
Παλαμά Γεώργιος Σακελλαρίου 52,83%
Παλλήνης Αθανάσιος Ζούτσος 63,66%
Παξών Σπυρίδων Βλαχόπουλος (Κώτσιος) 50,91%
Παπάγου-Χολαργού Ηλίας Αποστολόπουλος 62,02%
Παρανεστίου Αλεξάνδρα Σωτηριάδου 54,95%
Πάργας Αντώνιος Νάστας 64,48%
Πάρου Μάρκος Κωβαίος 64,90%
Πάτμου Γρηγόριος Στόικος 60,25%
Πατρέων Κωνσταντίνος Πελετίδης ΚΚΕ 63,53%
Παύλου Μελά Δημήτριος Δεμουρτζίδης 67,65%
Πειραιώς Ιωάννης Μώραλης 55,23%
Πέλλας Γρηγόριος Στάμκος 50,39%
Πεντέλης Δημήτριος Στεργίου-Καψάλης 54,66%
Περάματος Ιωάννης Λαγουδάκης 57,77%
Περιστερίου Ανδρέας Παχατουρίδης 62,09%
Πετρούπολης Ευάγγελος Σίμος 53,09%
Πηνειού Αλέξιος Καστρινός 61,04%
Πλατανιά Γιάννης Μαλανδράκης 62,07%
Πολυγύρου Αστέριος Ζωγράφος Ανεξ./ΝΔ 66,43%
Πόρου Ιωάννης Δημητριάδης 56,02%
Πρέβεζας Χρήστος Μπαΐλης 54,74%
Πρεσπών Παναγιώτης Πασχαλίδης 50,52%
Προσοτσάνης Άγγελος Λύσσελης 56,32%
Πύδνας-Κολινδρού Ευάγγελος Λαγδάρης 55,91%
Πυλαίας-Χορτιάτη Ιγνάτιος Καϊτεζίδης 64,27%
Πύλης Κωνσταντίνος Μαραβάς 52,54%
Πύλου – Νέστορος Δημήτριος Καφαντάρης 51,63%
Πύργου Γαβριήλ Λιατσής ΝΔ/Ανεξ. 50,65%
Πωγωνίου Κωνσταντίνος Καψάλης 53,63%
Ραφήνας-Πικερμίου Βασίλειος Πιστικίδης 57,58%
Ρεθύμνης Γεώργιος Μαρινάκης 50,40%
Ρήγα Φεραίου Δημήτριος Νασίκας 51,02%
Ρόδου Φώτιος Χατζηδιάκος 53,21%
Σαλαμίνας Ισιδώρα Νάννου-Παπαθανασίου 54,63%
Σαμοθράκης Αθανάσιος Βίτσας 52,14%
Σάμου Μιχαήλ Αγγελόπουλος ΝΔ/Ανεξ. 55,45%
Σαρωνικού Γεώργιος Σωφρόνης 52,28%
Σερβίων-Βελβεντού Αθανάσιος Κοσματόπουλος 54,55%
Σερίφου Αντώνιος Αντωνάκης 50,60%
Σερρών Πέτρος Αγγελίδης 50,02%
Σητείας Θεόδωρος Πατεράκης 65,16%
Σιθωνίας Ιωάννης Τζίτζιος 80,86%
Σικίνου Βασίλειος Μαράκης 53,28%
Σικυωνίων Σπυρίδων Σταματόπουλος 55,51%
Σιντικής Φώτιος Δομουχτσίδης 60,35%
Σίφνου Ανδρέας Μπαμπούνης 54,07%
Σκιάθου Δημήτριος Πρεβεζάνος 53,97%
Σκοπέλου Χρήστος Βασιλούδης 53,37%
Σκύδρας Αικατερίνη Ιγνατιάδου 52,23%
Σκύρου Μιλτιάδης Χατζηγιαννάκης 52,88%
Σουλίου Σταυρούλα Μπραΐμη-Μπότση 51,05%
Σουφλίου Ευάγγελος Πουλιλιός 53,68%
Σοφάδων Αθανάσιος Σκάρλος 52,00%
Σπάρτης Ευάγγελος Βαλιώτης 59,13%
Σπάτων-Αρτέμιδος Δημήτριος Μάρκου 60,52%
Σπετσών Παναγιώτης Λυράκης 66,01%
Στυλίδας Απόστολος Γκλέτσος 67,73%
Σύμης Ελευθέριος Παπακαλοδούκας 55,85%
Σύρου – Ερμούπολης Γεώργιος Μαραγκός ΝΔ (χωρίς καμία στήριξη/χρίσμα) 62,96%
Σφακίων Παύλος Πολάκης 100,00%
Τανάγρας Βασίλειος Περγαλιάς 68,49%
Τεμπών Κωνσταντίνος Κολλάτος 52,89%
Τήλου Μαρία Κάμμα-Αλειφέρη 100,00%
Τήνου Σίμος Ορφανός 56,04%
Τοπείρου Θωμάς Μίχογλου 59,71%
Τρικκαίων Δημήτριος Παπαστεργίου Ανεξ/ΝΔ 53,02%
Τρίπολης Δημήτριος Παυλής 50,28%
Τριφυλίας Παναγιώτης Κατσίβελας 53,56%
Τροιζηνίας Κωνσταντίνος Καραγιάννης (επαναληπτική εκλογή στις 30 Νοεμβρίου έπειτα από προσφυγή του τρίτου σε ψήφους, Σάββα Αθανασίου) 62,26%
Τυρνάβου Παναγιώτης Σαρχώσης 56,50%
Ύδρας Γεώργιος Κουκουδάκης 50,57%
Φαιστού Γεώργιος Αρμουτάκης 52,03%
Φαρκαδόνος Αθανάσιος Μεριβάκης 56,40%
Φαρσάλων Αριστομένης Καραχάλιος 51,09%
Φιλαδελφείας – Χαλκηδόνος Αριστείδης Βασιλόπουλος 52,74%
Φιλιατών Σπυρίδων Παππάς 50,98%
Φιλοθέης-Ψυχικού Παντελής Ξυριδάκης 60,72%
Φλώρινας Ιωάννης Βοσκόπουλος 50,42%
Φολεγάνδρου Ελευθέριος Βενιός 50,17%
Φούρνων Κορσεών Ιωάννης Μαρούσης 56,60%
Φυλής Χρήστος Παππούς 54,70%
Χαϊδαρίου Μιχαήλ Σελέκος Λαϊκή Συσπείρωση Χαϊδαρίου (ΚΚΕ) 68,56%
Χαλανδρίου Συμεών Ρούσσος Ανεξ./ΣΥΡΙΖΑ/Οικολόγοι Πράσινοι 52,40%
Χαλκηδόνος Ιωάννης Τσουκνιδάς 51,46%
Χάλκης Μιχαήλ Πατρός 53,66%
Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης 51,28%
Χανίων Αναστάσιος Βάμβουκας ΔΗΜΑΡ/Ανεξ. 59,88%
Χερσονήσου Ιωάννης Μαστοράκης 51,60%
Χίου Εμμανουήλ Βουρνούς 60,65%
Ψαρών Κωνσταντίνος Βρατσάνος 51,29%
Ωραιοκάστρου Αστέριος Γαβότσης 51,88%
Ωρωπού Θωμάς Ρούσσης 55,07%